2. feladat: Rendszeresen tarts egyéni megbeszéléseket!
Hogyan váljunk egyéni hozzájárulóból vezetővé?
Tapasztalataink szerint a felmondások hátterében az esetek többségében nem a kompenzáció, hanem a vezető személye áll. Az is előfordulhat, hogy a szervezeti kultúra készteti erre a munkavállalókat. Éppen ezért a vezetőknek fontos ügyelniük arra, hogy vonzó munkakörnyezetet teremtsenek. Könnyedén, érdeklődéssel és valóban élvezettel lehet-e végezni a munkát, vagy épp ellenkezőleg – túl sok olyan folyamat van, amely megnehezíti és frusztrálóvá teszi azt?
Az egyéni megbeszélés az egyik legjobb eszköz arra, hogy olyan kultúrát építsünk, amelyet minden csapattag megérdemel. A stratégiailag megtervezett és levezetett egyéni megbeszélés alighanem a legjobb módja annak, hogy megteremtsük a magas szintű elkötelezettség feltételeit, és biztosítsuk, hogy a csapattagok kapcsolódjanak a vezetőjükkel.
Ahhoz, hogy eredményes vezetők lehessenek, az egyéneknek paradigmaváltásra van szükségük: az egyéni megbeszélések során nem az emberek haladását ellenőrzik, hanem megteremtik és megerősítik az elköteleződésüket.
Az elköteleződés szintjei
A vezetők és a csapattagok közti kapcsolat jelentősen befolyásolja az elköteleződés szintjét. A közöttük zajló interakciók mindegyike hatással van arra, hogy a csapattagok milyen mértékben tesznek erőfeszítést és energiát a munkába. A rendszeres egyéni megbeszélések, ha jól csinálják őket, segítenek felszabadítani az egyénekben rejlő potenciál és lehetőségek legjavát.
Az elköteleződés feltételei
A FranklinCovey-nál azt tapasztaltuk, hogy a munkatársak jellemzően egy spektrumon helyezkednek el, és az alsó és a felső három szint között határozott különbség van. Középen egy szaggatott vonalat láthatsz. A vonal fölött álló csapattagok saját szabad akaratukból dolgoznak, míg az alatta lévők azért, mert muszáj. A közönyös megfelelés szintjén és alatta újra és újra meg kell mondanunk az embereknek, mit tegyenek – maguktól ugyanis nem teszik azt meg.
Valójában nem a vezetők teremtik meg az elköteleződést. Az emberek maguk választják meg, melyik szinten dolgoznak. A vezetők az elköteleződés feltételeit teremtik meg – akár jó, akár rossz értelemben.
A vezetés a beszélgetésekben valósul meg.
Ingyenes útmutató
A legjobb vezetők a megfelelő problémákra összpontosítják a csapatuk figyelmét.
Ingyenes útmutató
Vezetőként képes vagy a változásokat levezényelni?
Online elérhető tartalmak
Egy csapat vezetése más gondolkodásmódot igényel, mint az egyéni hozzájárulás. Fedezd fel azokat a kulcsfontosságú paradigmaváltásokat, amelyekkel a maximumot tudod kihozni vezetői szerepedből!
Egyéni megbeszélések során növeld a csapattagok elkötelezettségét, törekedj a kihívásaik mélyebb megértésére, és segíts nekik, hogy maguk oldhassák meg a problémáikat!
Tisztázd a csapat céljait és elérendő eredményeit; delegáld a feladatokat a csapattagoknak úgy, hogy közben a szükséges mértékig támogatod őket!
Visszajelzéseken keresztül fejleszd a csapattagok magabiztosságát és kompetenciáját, illetve visszajelzések kérésével javítsd saját teljesítményedet!
Jelölj ki konkrét lépéseket, amelyek átsegítik a csapattagokat a változásokon, és hozzásegítik őket a jobb teljesítményhez!
Heti tervezéssel fókuszálj a legfontosabb prioritásaidra, és az 5 energiaforrás felhasználásával erősítsd vezetési képességeidet!