5. feladat: Vezesd át csapatodat a változásokon!
Teremts lehetőséget a bizonytalanságból!
A kiváló vezetők még akkor is a változás élére állnak, amikor az a cégvezetéstől, külsős tanácsadóktól, ügyféligényekből, gazdasági viharokból vagy a konkurenciától ered. Csapatvezetőként a legtöbb változás, amellyel szembesülünk, nem a mi ötletünkből származik majd.
Ha a dolgok jól mennek, a legtöbb vezető sikeresen végzi a munkáját – a valódi vezetők azonban a bizonytalanság idején mutatják meg magukat. Amikor a változás bekövetkezik (márpedig be fog!), az alighanem a vezetői képességek egyik legkeményebb tesztje. Ha egy vezető türelmet, kitartást, érzelmi stabilitást, rezilienciát és magabiztosságot tanúsít a változás során, azzal kiemelkedően értékessé válik a szervezete és a csapata számára.
Ahhoz, hogy eredményes vezetők lehessenek a változás során, az egyéneknek paradigmaváltásra van szükségük: ahelyett, hogy fékeznék és kontrollálnák a változást a csapatban, ők válnak a változás motorjává.
A változási folyamat modellje
A változás kimenetele gyakran nem kiszámítható, ahogyan az egyének reakciói sem. A FranklinCovey változásifolyamat-modellje olyan eszköz, amelynek segítségével mindannyian sikerrel igazodhatunk el a változási folyamat négy zónájában.
A változási folyamat modelljének alkalmazása
A változási folyamat modellje logikát és kiszámíthatóságot visz egy egyébként kaotikusnak tűnő folyamatba. Olyan eszköz, amellyel azonosíthatjuk a csapattagok és a vezető aktuális változásra adott reakcióit, és ezáltal mindenkinek segíthetünk átjutni a legrázósabb szakaszokon, hogy végül elfogadják és beépítsék a változást, és az innováció új szintjeit érjék el.
A változás nem egy letisztult folyamat – ha azonban tudatában vagyunk a négy zónának, a vezetők pedig segítenek röviden és laposan tartani a görbét, jóval könnyebb lesz kezelnünk. A vezetők arra is használhatják a modellt, hogy meghatározzák, melyik csapattag hol tart épp a görbén érzelmileg. A változásra mindenki másként reagál; ha azonban a vezető tisztán látja, hogy az egyik csapattag a 3. zónában, míg a másik még a 2. zónában van, egyéni szinten tudják majd kezelni a problémákat.
A kiváló vezetők segítenek a csapattagoknak a lehető leggyorsabban és legzökkenőmentesebben elérni a 4. zónába. Ha az 1. zónában felkészülünk a változásra, a 2. és 3. zónában pedig kezeljük az érzelmeket, azzal biztosítjuk, hogy a változási görbe rövid és lapos legyen.
Fontos: a változások kezelése intenzív kutatások és szervezetfejlesztési tanulmányok tárgyát képezi. Mi tudatosan egy olyan modellt dolgoztunk ki, amely egyszerű, letisztult és megvalósítható, hogy a vezetők ennek segítségével képesek legyenek kezelni a változás emberi oldalát.
Az emberek nem magának a változásnak, hanem a saját változásuknak állnak ellen.
Ingyenes útmutató
A legjobb vezetők a megfelelő problémákra összpontosítják a csapatuk figyelmét.
Ingyenes útmutató
Vezetőként képes vagy a változásokat levezényelni?
Online elérhető tartalmak
Egy csapat vezetése más gondolkodásmódot igényel, mint az egyéni hozzájárulás. Fedezd fel azokat a kulcsfontosságú paradigmaváltásokat, amelyekkel a maximumot tudod kihozni vezetői szerepedből!
Egyéni megbeszélések során növeld a csapattagok elkötelezettségét, törekedj a kihívásaik mélyebb megértésére, és segíts nekik, hogy maguk oldhassák meg a problémáikat!
Tisztázd a csapat céljait és elérendő eredményeit; delegáld a feladatokat a csapattagoknak úgy, hogy közben a szükséges mértékig támogatod őket!
Visszajelzéseken keresztül fejleszd a csapattagok magabiztosságát és kompetenciáját, illetve visszajelzések kérésével javítsd saját teljesítményedet!
Jelölj ki konkrét lépéseket, amelyek átsegítik a csapattagokat a változásokon, és hozzásegítik őket a jobb teljesítményhez!
Heti tervezéssel fókuszálj a legfontosabb prioritásaidra, és az 5 energiaforrás felhasználásával erősítsd vezetési képességeidet!