1. kulcsszerep: Bizalomépítés
Légy olyan vezető, akit mások önként követnek!
A csapatépítés legfontosabb összetevője a bizalom. Ez nem más, mint egy személy vagy szervezet jelleméből és kompetenciájából fakadó magabiztosság. A bizalomépítés által ahelyett, hogy a csapatban magától formálódna a kultúra, a vezetők tudatosan teremtik meg a magas bizalmi szintű kultúrát.
A vezetők a hitelességük megerősítésével építhetnek bizalmat, és formálhatják a kultúrát – belülről kifelé. A személyes hitelesség határozza meg, hogy mások hogyan látnak minket, hogyan lépnek velünk kapcsolatba, és végső soron azt is, mennyire bíznak meg bennünk.
A hitelesség 4 kulcseleme
A jellem két alkotóeleme az integritás és a szándék. A kompetencia a képességekből és az eredményekből fakad. A vezetőknek a hitelesség mind a 4 kulcselemét modellezniük szükséges ahhoz, hogy bizalmat ébresszenek.
A 4 kulcselem magyarázata
Az integritás mélyről fakadó őszinteség és igazságszeretet. Azt rejti magában, aki valójában vagy. Ez magában foglalja a következetességet, az alázatot és a bátorságot.
- A következetesség azt jelenti, hogy a legmélyebb értékeiddel és meggyőződéseiddel összhangban élsz. A következetes vezetők maguk is aszerint cselekednek, amit mondanak.
- Az alázat azt jelenti, hogy szilárdan kiállunk az elveink mellett, különösen amikor ellenállást tapasztalunk. Az alázatos vezetők jobban törődnek azzal, hogy mi a helyes, mint azzal, hogy igazuk legyen.
- A bátorság azt jelenti, hogy az elveink szerint cselekszünk. A bátor vezetők helyesen cselekszenek – különösen akkor, amikor ezt nehéz megtenni.
A szándék a legalapvetőbb motivációnk vagy célunk, illetve az ebből származó viselkedésünk.
- A motiváció akkor ösztönzi igazán a bizalmat, ha valóban törődünk másokkal, az értékrendünkkel és a munkánk minőségével.
- A célok akkor ösztönzik igazán a bizalmat, ha kölcsönös előnyre törekszünk, tehát azt akarjuk, hogy minden érintett a lehető legjobban járjon.
- A hitelességet legjobban azzal építhetjük, ha mindenki érdekeinek figyelembevételével cselekszünk.
A kompetens egyének és szervezetek képesek bizalmat építeni. A képességeink révén tudunk eredményeket elérni. Ezek magukban foglalják a tehetséget, a hozzáállást, a készségeket, a tudást és a munkamódszereket.
- Tehetség: Mik az egyedi, veleszületett erősségeink?
- Hozzáállás: Energikusan és a hozzájárulás szándékával végezzük-e a munkánkat?
- Készségek: Folyamatosan fejlesztjük-e a készségeinket?
- Tudás: Mit teszünk azért, hogy naprakészek maradjunk, és folyamatosan tanuljunk?
- Munkamódszer: A munkamódszerünk akadályoz minket (és másokat), vagy inkább megkönnyíti a napjainkat?
Az eredmények számítanak! Rendkívül sokat számítanak a hitelességünk szempontjából. Mások három fő mutató alapján értékelik az eredményeinket/teljesítményünket: múltbeli teljesítmény, jelenlegi teljesítmény és várható teljesítmény.
- Múltbeli teljesítmény: Hírnév és korábbi mutatók arról, hoztuk-e az elvárt eredményeket (tehát nem pusztán az, hogy milyen feladatokat végeztünk el).
- Jelenlegi teljesítmény: A jelenben elért eredmények – nem pedig a múltbeli eredmények lenyomata.
- Várható teljesítmény: Az, hogy az emberek a múltbeli és a jelenlegi eredmények alapján milyen teljesítményt várnak el tőlünk a jövőben.
A csapatépítés legfontosabb összetevője a bizalom. Enélkül semmi sem működik.
Ingyenes útmutató
A vezetők az utasítás és irányítás helyett a bizalomra és az inspirációra építenek, nem csupán a motiválásra.
Ingyenes útmutató
Alkalmazkodjunk a változáshoz! Az alkalmazkodóképesség olyan, mint bármely más készség, folyamatosan fejleszthető.
További lehetőségek:
A bizalom a vezető saját jellemével és kompetenciájával kezdődik – azzal a hitelességgel, amely lehetővé teszi számára, hogy tudatosan építse a bizalom kultúráját.
Az eredményes vezetők közös jövőképet és stratégiát alkotnak, és ezt olyan hatásosan kommunikálják, hogy mások is csatlakoznak hozzájuk a cél felé vezető úton.
A vezetőknek nemcsak nagyban szükséges gondolkodniuk, hanem a jövőképüket és stratégiájukat másokkal és mások által el is kell juttatniuk a megvalósításig.
Az eredményes vezetők következetes visszajelzéssel és coachinggal fejlesztik a másokban rejlő vezetői potenciált, és javítják a teljesítményt.