Az empatikus kommunikáció szokása
A kommunikáció a legfontosabb készség az életben. Éveket töltünk azzal, hogy megtanuljunk olvasni, írni és beszélni. De mi a helyzet a hallgatással? Milyen képzésben volt részünk, amely megtanított arra, hogy a másik embert valóban, mélyen megértve hallgassunk? Valószínűleg semmilyenben, igaz?
Ha olyanok vagyunk, mint a legtöbb ember, először alighanem arra törekszünk, hogy megértsenek: át akarjuk adni a saját gondolatainkat. Ennek során előfordulhat, hogy teljesen figyelmen kívül hagyjuk a másik embert. Úgy teszünk, mintha figyelnénk, de szelektíven csak bizonyos részeit halljuk meg a beszélgetésnek, vagy figyelmünket az elhangzó szavakra fókuszáljuk, és teljesen átsiklunk a jelentésükön. Miért történik ez?
Azért, mert a legtöbb ember a válaszadás szándékával hallgat, nem pedig a megértés szándékával. Önmagunkra figyelünk, miközben gondolatban előre eltervezzük, hogy mit fogunk mondani, milyen kérdéseket fogunk feltenni stb. Mindent, amit hallunk, az élettapasztalatunk és a saját vonatkoztatási rendszerünk szűrőjén keresztül fogadunk be. Összehasonlítjuk a hallottakat az élettörténetünkkel, és felmérjük a hasonlóságokat. Következésképpen még azelőtt eldöntjük, hogy a másik mit gondol, mielőtt befejezné a kommunikációt. Ismerősen hangzik ezek közül valamelyik?
Lehet, hogy azt mondod: „Hé, várjunk csak egy percet! Én csak igyekszem a saját tapasztalataimra támaszkodva kapcsolódni az illetőhöz. Olyan rossz ez?” Bizonyos helyzetekben a saját élettörténetre építő válaszok helyénvalóak lehetnek – például amikor egy másik személy kifejezetten a mi álláspontunkra kíváncsi, vagy amikor már kialakult a bizalom egy kapcsolatban.
Először értsünk!
Mivel gyakran hallgatunk másokat saját élettörténetünk alapján, hajlamosak vagyunk az alábbi módok egyikével reagálni:
- Értékelés: Értékelsz, majd vagy egyetértesz, vagy nem.
- Kérdezősködés: Saját vonatkoztatási rendszerünk alapján teszünk fel kérdéseket.
- Tanácsadás: Javaslatokkal, tanácsokkal és megoldásokkal válaszolunk a problémákra.
- Értelmezés: Saját tapasztalataink alapján elemezzük mások szándékait és viselkedését.
„Ha egyetlen mondatban kellene összefoglalnom a legfontosabb alapelvet, amelyet a személyes kapcsolatokról tanultam, az a következő lenne: Először arra törekedj, hogy megérts másokat, aztán arra, hogy megértsenek.”
A 7 szokás ígéret
Ingyenes útmutató
Fejleszd az értő, figyelmes hallgatásra való készségedet, hogy többet tanulhassatok egymástól.
Jelentkezz nyílt tréningre!
A 3 napos nyílt tréning megalapozza az egyéni eredményességet, érett és felelős személyiséget teremt.
További lehetőségek
Fókuszálj arra, amire hatással vagy, és amit irányítani tudsz – aztán pedig tedd meg!
Határozd meg, mit jelent számodra a siker, és tervezd meg, hogyan éred el!
Helyezd előtérbe és érd el legfontosabb céljaidat ahelyett, hogy folyamatosan a sürgős dolgokra reagálnál!
Legyél hatással másokra azzal, hogy valóban megérted a szükségleteiket és a nézőpontjukat!
Legyél hatással másokra azzal, hogy valóban megérted a szükségleteiket és a nézőpontjukat!
Törekedj az olyan innovatív megoldásokra, amelyek előnyt kovácsolnak a különbözőségből, és minden kulcsérintett javát szolgálják!
Növeld a motivációdat, energiaszintedet és találd meg a munka-magánélet közti egyensúlyt azzal, hogy rendszeresen időt szánsz a feltöltődésre!