Maradandó új szokások kialakítása

„Valamit elkezdeni minden cselekvés felét teszi ki.” ─ Görög közmondás

A szokások megváltoztatását nem szabad félvállról venni. Sikerülhet, ám sok energiát, összpontosítást és motivációt igényel, és ezt nehéz egyszerre sok szokással elérni. Érdemes tehát egyszerre eggyel kezdeni, alkalmazni a bevált módszertant, majd ─ ha ez már szokássá vált ─ továbblépni a következőre.

Némi türelmet igényel, ha egyszerre csak egy szokással dolgozunk, azonban nem olyan megterhelő, és így azt sokkal könnyebb beépíteni a napi rutinba. Ha már jók vagyunk néhány szokásban, és jók vagyunk a szokásaink megváltoztatásában, akkor lehetséges, hogy egyszerre többel is dolgozzunk. Ennek ellenére egyszerre 2-3-nál többet nem javasolnánk, mert minél többel foglalkozunk, annál kisebb az esélyünk a sikerre. Ne próbáljunk meg ennél sokkal többel egyszerre dolgozni! Kezdjük csak eggyel, és ─ ahogy jónak látjuk ─ fokozatosan adjuk hozzá a további szokásokat.

Nos, mely szokásokat kellene először beépítenünk a napjainkba? Mi a felsorolt sorrendet ajánljuk, de ez korántsem kötelező. Könnyedén végrehajthatjuk őket fordítva is, vagy össze is keverhetjük őket. Ha nem az ajánlott sorrendben akarunk velük dolgozni, nézzük meg, hogy melyek azok, amelyek a legnagyobb hasznunkra válnak, és azokat helyezzük a prioritási listánk elejére. Róma sem egy nap alatt épült fel, ezért adjunk időt magunknak a változtatások végrehajtására.

Ha most elkezdjük, és havonta 1-2 szokást veszünk át, az év végére már lesz néhány nagyszerű szokás a tarsolyunkban. A szokásváltoztatások sikeres megvalósításához íme néhány a legfontosabb módszerek közül.

Kulcsfontosságú lépések


1. Egyszerre csak egyet fejlessz!

A szokások megváltoztatása nehéz lehet, és könnyen túlterhelődhetünk, ha túl sok mindent próbálunk túl gyorsan megváltoztatni. Sokkal valószínűbben tudunk hosszú távú szokásokat kialakítani, ha egyszerre csak egy-egy szokás fejlesztésére összpontosítunk.


2. Tedd a lehető legnyilvánosabbá a vállalásodat!

Tegyük fel a blogunkra, csatlakozzunk egy online fórumhoz, és meséljünk róla az embereknek, mondjuk el a családunknak és a barátainknak, vagy küldjünk naponta e-mailt az előrehaladásáról. A változás érdekében annál jobb, minél több pozitív nyilvános nyomás nehezedik ránk.


3. 30 napon keresztül gyakorolj minden nap!

A szokások megváltoztatása egy készség, és mint minden készséghez, ehhez is gyakorlásra van szükség. Kötelezzük el magunkat egy 30 napos kihívás mellett, és 30 napon keresztül minden nap próbáljuk meg új szokásunkat gyakorolni. Ezzel újra és újra arra eddzük magunkat, hogy az új szokást gyakoroljuk. Ha elrontjuk, ne hibáztassuk magunkat. Próbáljuk újra! Gyakorlat teszi a mestert.


4. Naponta kövesd nyomon a fejlődésed!

Ez talán nehéznek tűnik, de így sokkal nagyobb valószínűséggel lesz sikeres a szokásváltásunk. Naplózzunk/jegyzeteljünk lefekvés előtt, és tegyük a naplót az ágyunk mellé. Ez motiváló, és visszatekintve a fejlődésünkre, jóérzéssel tölt majd el bennünket.


5. Keress valakit, aki támogat a folyamat során!

Csatlakozzunk egy online csoporthoz, vagy keresünk egy partnert, aki számonkér bennünket. Akárhogyan is oldjuk meg, vegyünk rá másokat is, hogy velünk együtt végezzék el a szokásváltást, és sokkal könnyebb lesz kivitelezni.


6. Gyakran jutalmazd meg magad!

Kezdetben jutalmazd meg magad az első három nap után, majd minden hét végén. Végül a 30 napos kihívás végén adj magadnak egy nagy jutalmat.


7. Koncentrálj az adott szokásra mind a 30 napon!

Rendkívül fontos, hogy a 30 nap alatt az új szokásra koncentráljunk. Azért nehéz egyszerre egy vagy két szokásnál többel dolgozni, mert nem tudunk mindre koncentrálni. Találjunk módot arra, hogy visszahelyezzük a fókuszt a szokásunkra. Tegyünk ki táblákat vagy posztereket az asztalunk köré vagy az otthonunkban. Küldjünk magunknak e-mailben emlékeztetőket. Tegyünk ki jelzéseket a számítógépünk asztalára. Bárhogyan is csináljuk, tartsuk meg a fókuszt!



8. Gondolkodj pozitívan!

Ez talán a legfontosabb elem. Ha azt mondjuk magunknak, hogy meg tudjuk csinálni/meg fogjuk csinálni, akkor menni fog. Dobjunk ki minden negatív gondolatot, és helyettesítsük őket pozitív gondolatokkal. Meg tudjuk csinálni!

Összefoglalva: ne próbáljunk meg előrerohanni és túl sok új szokást egyszerre átalakítani! Sokkal valószínűbb, hogy sikerrel járunk, ha egyszerre csak eggyel dolgozunk. Minden egyes szokás sikeres elsajátításhoz használjuk az itt bemutatott technikákat, mielőtt áttérnénk a következőre.


TOVÁBBI TIPPEK All Access Pass előfizetőknek, akik használják az Impact Platformot*:
További segítséget találsz…
…a csapatodhoz: A linken található cikkben többet olvashatsz erről: 9 vezetői segítségnyújtási forma és alkalmazási lehetőségeik.
…a vezetőtárshoz: A linken található cikkben többet olvashatsz erről: 5 stratégiai beszélgetés, amely segít hatékonyabban együttműködni a vezetőtársakkal.
…a vezetődhöz: A következő linken többet olvashatsz erről: 9 mondat a vezetőnkkel való bizalomépítéshez.

*All Access Pass előfizetőknek, akik használják az Impact Platformot:
Azok férnek hozzá a linkeken található tartalmakhoz, akiknek All Access Pass előfizetésük van. A FranklinCovey All Access Pass rugalmas hozzáférést biztosít a FranklinCovey világszínvonalú tartalmaihoz, eszközeihez és technológiájához.
A FranklinCovey Impact Platform az az innovatív technológiánk, ami a tanulók igényeit szem előtt tartva terveztünk könnyen használhatóvá.
A platform lehetőve teszi a tanulók számára, hogy befogadják és azonnal alkalmazzák a tanultakat, így mérhető fejlődést érjenek el készségeik és képességeik terén.
További információk: www.franklincovey.hu/impact-platform és www.franklincovey.hu /all-access-pass


A cikk az Építőkockákban jelent meg.

KAPCSOLÓDÓ TARTALMAINK:

Elemezzük feladatainkat – valóban fontos feladatok miatt vagyunk elfoglaltak?

A kiemelkedően eredményes emberek 7 szokása


© FranklinCovey. Minden jog fenntartva.

További információért a témában, keress minket akár az office@franklincovey.hu címen!